Ogólne: Czyszczenie biżuterii, prosty sposób na odświeżenie srebra.

Każda biżuteria srebrna po dłuższym okresie użytkowania zaczyna tracić swój niepowtarzalny połysk. Stąd też jeśli zależy nam, aby użytkowanie biżuterii ze srebra przebiegało jak najsprawniej bez większych komplikacji to konieczne jest jej regularne czyszczenie. Na całe szczęście nie trzeba takiej biżuterii przekazywać do jubilera, bo można ją doskonale wyczyścić w domowych warunkach. Chcąc zatem cieszyć się zawsze lśniącą biżuterią należy ją umiejętnie poddawać czyszczeniu. I o tym właśnie jest ten tekst w którym zastanowimy się nad sposobami pozwalającymi na skuteczne czyszczenie biżuterii tak, aby odzyskała ona swój lśniący wygląd.

W warunkach domowych można srebro czyścić na wiele różnych sposobów, lecz zdecydowanie najpopularniejsza jest ta wykorzystująca możliwości roztworu soli(lub soli spożywczej). Jest to zdecydowanie najmniej szkodliwa dla samej biżuterii metoda, a zarazem niezwykle skuteczna. W celu rozpoczęcia czyszczenia potrzebujemy sporządzić wspomniany roztwór solny. Do jego przygotowania potrzebujemy:

  • naczynie w którym da się zanurzyć zabrudzoną biżuterię
  • aluminiową folię niezbędną do wyłożenia nią całej powierzchni naczynia
  • destylowanej wody, którą należy następnie podgrzać
  • około 5 łyżeczek soli kuchennej na 1 litr wody (można tak że, używać sody spożywczej)

 

Zatem przystępujemy do tworzenia roztworu solnego to najpierw przygotujemy samo naczynie.

Naczynie należy wyłożyć kawałkiem aluminiowej folii po czym możemy przystąpić do sporządzenia solnego roztworu. W pierwszej kolejności wlewamy więc do naczynia litr gorącej destylowanej wody, a w dalszej kolejności wsypujemy odpowiednią ilość soli. Następnie wszystko mieszamy do całkowitego jej rozpuszczenia się. W ten oto sposób otrzymujemy nienasycony roztwór solny. Kolejną czynnością jaką należy wykonać w procesie oczyszczenia swojej srebrnej biżuterii jest jej dokładne umycie pod bieżącym strumieniem wody z mydłem. Pozwoli to wyeliminować wszelkie widoczne zanieczyszczenia, które nie mają związku z procesem czernienia srebra. Teraz już możemy włożyć naszą biżuterię do przygotowanego roztworu solnego. Czyszczenie biżuterii ze srebra przebiega w zależności od stopnia jej przebarwienia. Zatem należy srebro trzymać w tym roztworze od kilkudziesięciu sekund nawet paru godzin.

W tym czasie przebiega reakcja pod nazwą redoks. Ma ona często dość gwałtowny charakter, co pozwala bezpośredni wgląd w proces oczyszczania się się biżuterii. Warto pamiętać, aby do roztworu nie wkładać naraz zbyt wiele przedmiotów, ponieważ spowalnia to proces czyszczenia. Jak tylko wyjmiemy biżuterię z naczynia należy koniecznie ją umyć, z dodatkiem mydła, oraz spłukać dużą ilością wody. Dzięki temu usuniemy resztki roztworu soli na biżuterii.

Opisany powyżej sposób, nie jest jedyną metodą na pozbycie się nieprzyjemnego czarnego nalotu. Jednak z racji braku konieczności polerowania biżuterii jest ona najpowszechniejsza.

Wspomniane polerowanie może bowiem przyczynić się do powstania niewielkich, lecz szpecących rys. Bywają sytuacje, że metoda czyszczenia srebra z użyciem roztworu solnego jest niewystarczająca i w takim wypadku można wykorzystać preparat do czyszczenia srebra oraz miedzi. Jest to jednak już bardziej inwazyjna metoda, co w przypadku posrebrzanych przedmiotów i ozdób może przyczynić się do wytarcia się plateru. Jeśli chce się być pewnym czyszczenia, szczególnie polecamy markowy płyn do czyszczenia srebra, nie powoduje on nigdy zarysowań, ponieważ nie ma w sobie środka ściernego, nabłyszcza i poleruje naszą biżuterię, tak samo jak w przypadku wspomnianej metody, najlepiej czyścić w nim pojedyncze rzeczy.

Powrót

Fani